Z wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Utworzono dnia 11.06.2024

We wtorek, 11 czerwca 2024r. uczniowie klasy VI i VII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, a pierwszym punktem trasy edukacyjnej był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na ul. Wiejskiej. Zwiedzanie gmachu zorganizowane było przez Biuro Poselskie Posła na Sejm - Pana Sławomira Skwarka.

Oprowadzała nas pani przewodnik, która przy makiecie omówiła wszystkie budynki Sejmu i ich historię. Następnie udaliśmy się do Sali Posiedzeń Sejmu, w której uchwalane są ustawy. Można było obejrzeć fotel, w którym zasiada Prezydent Polski oraz zapoznać się z rozmieszczeniem posłów z poszczególnych partii politycznych. Pan Poseł Sławomir Skwarek mówił o prawach i obowiązkach parlamentarzystów. Opowiedział o zadaniach, które sam wykonuje, wyjazdach, spotkaniach, pracy w komisjach. W holu głównym uczniowie oglądali tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, ofiar wojny i okupacji 1939 -1945 oraz tablicę poświęconą pamięci posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 IV 2010 roku. Na korytarzach sejmowych młodzież miała okazję spotkać znanych nam przede wszystkim z ekranów telewizyjnych posłów i senatorów. Po zakończeniu zwiedzania Poseł Pan Skwarek zaprosił wszystkich uczestników wycieczki na obiad do Restauracji Sejmowej. Była to niewątpliwie bardzo ciekawa, dająca do myślenia lekcja historii i samorządności.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Selfie, gdzie pojawiły się tematyczne aranżacje. Uczestnicy wycieczki wykorzystując złudzenia optyczne i ciekawe oświetlenie wykonywali samodzielnie zdjęcia do rodzinnych albumów. Okazało się, że uchwycenie indywidualnych cech zarówno urody jak i przestrzeni nie jest łatwą umiejętnością.

Kolejnym obiektem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik, gdzie fascynujący świat eksperymentów inspirował młodych odkrywców do obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Na koniec w Planetarium uczniowie wyruszyli w ,,Rejs po niebie” poświęcony gwiazdozbiorom. Dzięki pokazowi przenieśli się w przeszłość i dowiedzieli się, co na niebie widzieli Majowie oraz jak Inkowie tłumaczyli powstanie Drogi Mlecznej. Poznali trzynasty gwiazdozbiór zodiakalny, a rozpoznając Duży Wóz i Mały Wóz dotarli do Gwiazdy Polarnej. Podróżując na południową półkulę, wspólnie poszukali słynnego Krzyża Południa, który wskazywał drogę żeglarzom i dostrzegli wśród gwiazd sylwetkę mitologicznego Centaura.

Wizyta w Warszawie była ciekawą lekcją historii, astronomii, fotografii i kultury.

Opracowali: organizatorzy wycieczki

Z wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Utworzono dnia 18.06.2024, 09:23

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.