Spotkanie z Garncarzem

Utworzono dnia 24.05.2024

24 maja  uczniowie z klas 1-3 uczestniczyli  w zajęciach garncarskich, prowadzonych przez p. Krystiana Nowaka, który od 14 lat prowadzi Pracownię Garncarską. Dzieci były podekscytowane, ponieważ nigdy wcześniej nie miały okazji zobaczyć, jak powstają gliniane naczynia.

Uczniowie dowiedzieli się, że garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł na świecie, które liczy sobie tysiące lat. Pan Krystian  opowiedział im, jak kiedyś ludzie ręcznie formowali gliniane naczynia, które były niezbędne w codziennym życiu do przechowywania jedzenia i wody.

Następnie garncarz pokazał dzieciom różne narzędzia, które wykorzystuje w swojej pracy. Było tam koło garncarskie, drewniane patyczki, szpatułki i inne narzędzia do modelowania gliny. Każde dziecko mogło dotknąć kawałka gliny i poczuć, jaka jest miękka i plastyczna.

Najbardziej fascynującym momentem była demonstracja pracy na kole garncarskim. Pan Krystian  usiadł przy kole, umieścił na nim kawałek gliny i zaczął tworzyć. Dzieci z zapartym tchem obserwowały, jak pod wprawnymi rękami garncarza glina zmieniała się w piękny wazonik. Pan Krystian tłumaczył kolejne etapy pracy: najpierw formowanie podstawy, potem budowanie ścianek i wreszcie kształtowanie i wygładzanie naczynia.

Po demonstracji przyszła pora na warsztaty. Każde dziecko otrzymało kawałek materiału  i mogło spróbować swoich sił w tworzeniu własnych naczyń. Dzieci były zachwycone, że mogą samodzielnie tworzyć coś z gliny, co nie jest wcale proste.

W każdej sali zorganizowano  małą wystawę prac, na której dzieci mogły podziwiać swoje i kolegów wytwory. Z niecierpliwością wszyscy czekają, aż każda z prac dokładnie wyschnie, by móc ją zabrać do domu. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się.

To spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci jako wspaniała przygoda, która pozwoliła im nie tylko poznać historię garncarstwa, ale także rozwinąć swoje zdolności manualne i kreatywność.

Opracował zespół edukacji wczesnoszkolnej

Spotkanie z Garncarzem

Utworzono dnia 25.05.2024, 15:28

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

W poprzednim miesiącu: 2043