Dzięki rodzicom i uczniom nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pt. „MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM”, polegającym na przeprowadzeniu badań naukowych dotyczących zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Udało się przeprowadzić największe badania w Polsce, w którym uczestniczyła również nasza szkoła poświęcone kondycji zdrowia psychicznego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ten etap współpracy jest już zakończony. Na podstawie przeprowadzonych badań powstał ogólnopolski raport z badania MŁODE GŁOWY dotyczącego zdrowia psychicznego młodzieży w wieku 10-19 lat. To pierwsze tego typu badanie na taką skalę w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 180 tysięcy uczniów z całego kraju. W naszej szkole w badaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII.
Jakie są główne wyniki badań? Młodzi czują się osamotnieni, co drugi uczeń w Polsce wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i bardzo złe zdanie o sobie. Ponad 80% ankietowanych w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, a 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą.
Działania organizatorów mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. W ramach raportu opublikowano 40 rekomendacji, dzięki którym będzie można poprawić ich jakość życia psychicznego dzieci i młodzieży.
Na podstawie opracowanych wyników powstaje kompleksowa oferta edukacyjna z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli, w tym:
Ogólnodostępny program profilaktyczny z praktycznymi materiałami dla uczniów, nauczycieli i rodziców, który będzie dostępny już w nadchodzącym roku szkolnym 2023/24;
„Złoty standard" pomocy psychologicznej dla wszystkich szkół w kraju — czyli konkretne rozwiązania służące ochronie zdrowia psychicznego uczniów;
Opracowane przez ekspertów rekomendacje, pakiety wsparcia dla nauczycieli, rodziców oraz dzieci.
Raport do pobrania: http://www.mlodeglowy.pl/
Opracowanie: Lidia Bilska, Katarzyna Bartosiewicz-Oklińska